S to obdelavo lahko vodimo urejeno opominjanje z ustreznimi evidencami. Urejeno opominjanje pomeni, da se za vsako terjatev ve ali je bila opominjana in kolikokrat je bila opominjana, pa tudi kdaj so bili izstavljeni opomini in za katere terjatve.
Obdelava omogoča:
Za uporabo obdelave opominjanje si moramo najprej urediti nastavitve. To naredimo v Dvostavno knjigovodstvo / Nastavitve programa / Opominjanje. Podatki so pomembni za nastavitev načina opominjanja. Program pa omogoča pripravo naslednjih vrst opominov:
V nadaljevanju je predstavljen postopek Stopenjskega opominjanja.
Z ostalimi nastavitvami postopamo enako, kot pri nastavitvah za 1. opomin.
Z ostalimi nastavitvami postopamo enako, kot pri nastavitvah za 1. oz. 2. opomin.
Konte za opominjanje vnesemo s pomočjo gumba Vnesi zapis.
V primeru, da nam določena stranka ne plačuje svoje obveznosti in za to stranko ne želimo izstaviti izvršbo, je potrebno v šifrantu strank nastaviti, da gre za neplačnika.
V šifrantu Stranke, na zavihku Ostali podatki dodamo kljukico Neplačnik.
Pri pripravi opominov, bo program pripravil opomin, pred izstavljanjem opominov, pa se odločimo, kaj bomo naredili s pripravljenim opominom za neplačnika. Lahko ga pobrišemo iz preglednice opominov ali ga izstavimo. Neplačniki so v preglednici posebej označeni.
Po izpolnjenih nastavitvah opominjanja lahko začnemo s pripravo opominov. Obdelava se nahaja v meniju Dnevne obdelave / Opominjanje. Odpre se nam preglednica za pripravo opominov. Ko prvič vstopimo v program je preglednica opominjanja prazna.
V stolpec Priponka e-Opomin se zapiše priponka samo pri načinih izstavitve, kjer se pripravi e-Opomin. V stolpcu Stanje ePoštar spremljamo status opomina v procesu pošiljanja po elektronskih poteh v primeru, da imamo vklopljeno storitev Prevzem povratnic. Ta nastavitev se uredi v nastavitvah e-Poštarja.
Oglejmo si pomen posameznih filtrov in gumbov:
▪ v pripravi – vrstica opomina je črno obarvana in čaka na izstavitev,
▪ pripravljeni – opomin je pripravljen, ni pa še poslan prejemniku,
▪ izstavljeni – opomin je natisnjen ali poslan prejemniku po e-pošti ali elektronski poti.
Na osnovi nastavitvenih podatkov se iz zapadlih neplačanih terjatev tvorijo novi opomini. V zapis vsake opominjane postavke se zapiše, v kateri stopnji je opominjana in datum opominjana. Ob kliku na gumb se nam odpre nastavitveno okno za pripravo opominov.
Izbira za DK:
Ko končamo z vnosom želenih kriterijev, kliknemo na gumb Potrdi. Program začne s pripravo opominov. Na dnu ekrana vidimo, v kateri fazi priprave je.
Ko so opomini pripravljeni, program javi sporočilo o številu pripravljenih opominov.
Okno za pripravo opominov zapremo. V preglednici opominov nas čakajo pripravljeni opomini, to so črno obarvane vrstice, kjer nadaljujemo s pregledovanjem pripravljenih opominov, morebitnim brisanjem neplačnikov in nato nadaljujemo z izstavitvijo. V primeru stopenjskega opominjanja, program pripravi opomine različnih stopenj, odvisno od tega, ali so postavke že bile opominjane ali ne. Opomine lahko pregledujemo po posameznih stopnjah tako, da dodamo kljukico na ustrezno stopnjo opomina . V primeru, da želimo videti samo opomine pred tožbo, uporabimo še dodaten filter .
S pomočjo gumba si lahko ogledamo postavke, ki so vključene v izbranem opominu.
Najprej bomo iz Pripravljenih opominov pripravili osnutke, oz. ustrezne izpise opominov, ki jih bomo poslali našim dolžnikom. V tem koraku se pripravijo dokumenti, ki jih program shrani med dogodke na stranki.
Ob kliku na gumb se nam odpre spodnje okno, kjer določimo kriterije za pripravo opominov oz. izpišemo opomine – opominjane terjatve, ki jih pošljemo našim dolžnikom.
S klikom na gumb Potrdi se nam pripravijo osnutki za izstavitev, program nam to tudi javi.
Opomini dobijo status Pripravljeni, obarvani so modro. Kopija se shrani med dogodke na posameznih strankah.
Na zadnje opomine še izstavimo z ukazom . Odpre se nam spodnje okno, v katerega vnesemo želene omejitvene pogoje.
V postopku izstavitve se pripravijo opomini v pisni obliki – obrazec opomina. Izpis se shrani kot dokument v e-Registrator in med dogodke na posamezno stranko. Izstavljeni opomini se zaklenejo in obarvajo rdeče. Nadaljujemo s tiskanjem oz. e-pošiljanjem opominov, tako da pritisnemo na gumb Potrdi . Podpiramo različne načine izstavitve opominov:
1. klasičen način izstavitve opominov s tiskanjem na papir,
2. pošiljanje PDF opominov na mail,
3. pošiljanje e-opominov v spletno banko,
4. pošiljanje e-opominov po elektronskih poteh.
Za vse navedene načine pošiljanja opominov, razen tiskanja na papir, je potrebno namestiti ePoštarja in znotraj ePoštarja aktivirati ustrezno storitev. Tisti, ki že pošiljate ali prejemate e-Račune, že imate nameščenega ePoštarja. Katero storitev je potrebno aktivirati, je obrazloženo pri vsakem posameznem tipu pošiljanja. Kako bo opomin izstavljen, je odvisno od nastavitev na posamezni stranki - prejemniku opomina. V kolikor opomine samo tiskate, dodatne nastavitve v programu niso potrebne.
POSNETEK: Potni nalogi v spletni rešitvi mojINFO
PRIROČNIK: So trajnostna proizvodna podjetja bolj konkurenčna?
PRIROČNIK: S. p. in bolniška odsotnost v praksi
BLOG: Prazniki in šolski koledar 2024/2025