Nov konto v kontnem planu odpremo s pomočjo ikon, ki se nahajajo v zgornjem desnem kotu.
Nov konto odpremo s klikom na ikono Vnesi zapis. Odpre se nam okno, kjer izpolnimo:
Šifra: vpišemo šifro konta
Naziv: vpišemo naziv konta
Vrsta : tu določimo vrsto konta. Izbiramo lahko med:
Stran knjiženja: izberemo Breme, Dobro, Oboje ali Se ne knjiži. Za odpiranje sintetičnega konta izberemo Se ne knjiži.
Stran knjiženja rač. : z izborom vrsta Kupec izberemo Breme. Z izborom vrsto Dobavitelj izberemo Dobro
Aktiva/Pasiva: določimo ali je kotno Aktiven ali Pasiven.
Prenos v novo leto: kljukico prenos v novo leto dodamo na konte, ki se prenašajo v novo leto.
Konto zapiranja: v primeru, da ne damo kljukice za Prenos v novo leto, se nam aktivira Konto zapiranja. Vpišemo konto, ki bo zapiral obstoječi konto.
Davčno nepriznani: če gre za konto, ki je davčno nepriznani, damo kljukico.
Izven bilančni: če gre za izven bilančni konto, dodamo kljukico.
Konto davka: če gre za konto, ki je vezan na DDV, dodamo kljukico.
Devizni konto: če odpiramo devizni konto, moramo dodati kljukico na Devizni konto, kjer se nam aktivirajo še polja:
V kolikor knjižimo izdane in prejete račune v posrednem knjiženju in želimo račune knjižiti tudi v DDV evidence moramo na kotnih terjatev in obveznosti izpolniti še Vrsta knjige DDV, Stran odpiranja ter dodati kljukico na Odpri datum prejema.
Zavezanci za poročanje Statistike finančnih računov – SFR in Poročilo KRD izpolnijo še del:
Nov konto lahko odpremo tudi s kopiranjem že obstoječega konta s klikom na gumb Vnesi zapis iz.
Postavimo se na podoben konto, ki je že odprt v šifrantu. Kliknemo na ikono Vnesi zapis iz. Odpre se nam okno, kjer samo vpišemo ustrezno šifro in naziv konta.
Ostale nastavitve pa se kopirajo iz kopiranega konta.
Uporabniki, ki moramo voditi prihodke in odhodke po načelu denarnega toka (javni sektor) moramo konte pravilno izpolniti, če želimo, da se nam evidenčne knjižbe ob knjiženju plačila avtomatsko pripravijo.
Konte terjatev in obveznosti (saldakontni konti) moramo označiti kot konte za evidenčno knjiženje. To določimo tako, da polje evidenčno knjiženje označimo s kljukico. Tem kontom tudi določimo stran knjiženja računov, glede na naravo konta (terjatvam določimo stran knjiženja Breme, obveznostim pa določimo stran knjiženja Dobro).
Vsakemu rednemu kontu odhodkov in prihodkov moramo določiti vzporedni evidenčni konto odhodka ali prihodka in evidenčni protikonto. Evidenčni protikonto mora imeti enako Vrsto konta kot evidenčni konti prihodkov ali odhodkov.
Določiti moramo tudi Oznako opisa evid. knj., s katero določimo, kaj se nam bo predlagalo v opis pri evidenčnih vknjižbah. Če oznako določimo iz rednega konta, nam bo program predlagal besedilo, ki smo ga vnesli v opis, kadar smo knjižili prejeti / izdani račun. Lahko pa se odločimo, da nam bo program v opisu evidenčne vknjižbe upošteval besedilo, ki smo ga vnesli, ko smo knjižili plačilo. V tem primeru izberemo iz plačila.
Priporočljivo je, da ima evidenčni konto prihodka ali odhodka enako Vrsto in enake analitike (SM, SN, referent, DN) kot je redni konto prihodka ali odhodka, na katerega se evidenčni konto veže.
Izbiramo lahko med naslednjimi vrstami konta: glavna knjiga, stroškovno, kupci in dobavitelji. Na kontu moramo označiti, da je evidenčni konto tako, da polje evidenčni konto označimo s kljukico. Evidenčnim kontom moramo obvezno določiti tudi stran knjiženja in sicer za stroškovne konte izberemo Breme, za konte prihodkov pa Dobro.
Posebnost sta konta 499 in 799. Določimo, da je to Evidenčni konto, vendar pazimo, da so analitike enake kot na ostalih kontih. Ne določimo mu konta zapiranja, ker že sam po sebi pomeni konto zapiranja.
BLOG: Regres za leto 2025 in pravica do dopusta
PRIROČNIK: Vodič po zakonodaji za odmero in izrabo dopusta
POSNETEK: Nova poslovna analitika za računovodski servis
KALKULATOR DOPUSTOV: Brezplačno orodje za planiranje svojega dopusta