Izpis je namenjen pregledu predvidene porabe sestavin v izbranih delovnih nalogih, primerjavi te porabe s trenutno knjižno zalogo in predvidenim prihodom na zalogo ter izračunu manjka. Ob tej izbiri se odpre okno, kjer podamo podrobnosti za želeni izpis.
V primeru na sliki so prikazane možnosti, ki so na voljo pri tiskanju:
Razvrščanje dokumentov prihoda na zalogo po naročilih dobaviteljev in odhoda iz zaloge po potrebah delovnih nalogov je neposredno odvisna od nastavitve okolja s ključem »NAPOVED_ZALOGE«. V kolikor nastavitve ni ali ima ključ vrednost »NDKND_VRPDN« potem se najprej razvrstijo naročila dobaviteljem in potem potrebe po delovnih nalogih VRP. V kolikor pa ima ključ vrednost »VRPDN_NDKDN« potem so prej upoštevane potrebe po delovnih nalogih VRP in potem prihodi na zalogo po naročilih dobaviteljem.
Preko gumba Nastavitve lahko nastavimo način predlaganja izbirnih podatkov izpisa:
Z gumbom Tiskaj lahko izbiramo med štirimi možnimi izpisi:
Zbirna poraba
Zbirna poraba prikaže za sestavine izbranih delovnih nalogov kakšna je njihova potreba, kakšna je potreba teh artiklov v prodaji (naročila kupcev + odpremni nalogi), kakšna je knjižna zaloga, kakšna je količina, ki prihaja na zalogo (po delovnih nalogih - polizdelek) ali naročilih dobaviteljem - materiali) ter kakšna je predvidena razlika (višek ali manjko).Potreba je prikazana v dveh ločenih kolonah: potreba izbrano in potreba ostalo. V koloni potreba izbrano so prikazane potrebe sestavin za delovne naloge določene v izbirnih pogojih »Samo za«. V koloni potreba ostalo pa so prikazane potrebe sestavin v ostalih delovnih nalogih zajetih v izbrinih pogojih izpisa.
Zbir po dobaviteljih
Zbirna po dobaviteljih prikaže podatke o sestavinah ločene po dobaviteljih (dobavitelj je določen v šifrantu artikla – sestavine). Vsebina prikazanih podatkov je enaka vsebini zbirne porabe.
Predvidena poraba
Predvidena poraba prikaže podatke o sestavinah ločene po delovnih nalogih. Vsebina prikazanih podatkov je enaka vsebini zbirne porabe.
Zbir po naročniku
Zbirna po naročniku prikaže podatke o sestavinah skupno ter razgrajeno po naročniku oziroma delovnem nalogu. Vsebina prikazanih podatkov je enaka vsebini zbirne porabe.
Zbirna potreba po materialu z alternativami
Zbirna potreba po materialu z alternativami poleg podatkov o posamezni sestavini prikaže tudi podatke o alternativah, ki so na voljo za te sestavine. Na ta način se lahko uporabnik v primeru manjka osnovne sestavine lažje odloči ali bo osnovno sestavino nadomestil z alternativno.
Z gumbom Preglednica prikažemo preglednico, ki vsebuje enake podatke kot Zbirni izpis.
Barvanje vrstic v preglednici:
Na preglednici predvidene porabe materiala se nahaja gumb »Alternative«. S pomočjo te funkcije lahko pregledamo razpoložljivost aletrantivnih sestavin izbarnega artikla. Gumb je aktiven samo na tistih sestavinah, ki v delovnih nalogih vsebujejo alternativne sestavine.
Po izbiri gumba se odpre prelednica v kateri so navedene alternativne sestavine izbrane sestavine iz preglednice predvidene porabe materiala. Za vsako alternativnos estavino se prikažejo podatki o tem na katerem delovnem nalogu se nahaja, kakšna je potreba osnovne sestavine na tem delovnem nalogu, šifra in naziv alternativne sestavine, enota mere, trenutna zaloga, potreba alternativne sestavine na delovnem nalogu, potreba alternativne sestavine kot osnovne sestavine v preglednici predvidene porabe materiala, predviden prihod na zalogo ter izračunana razpoložljivost alternativne sestavine.
Zamenjava
Preko gumba »Zamenjava« lahko osnovno sestavino nadomestimo z izbrano alternativno sestavino na izbranem delovnem nalogu. Pomeni, da se v sestavnici delovnega naloga osnovna sestavina nadomesti z alternatino hkrati pa osnovna sestavina postane nova alternativna sestavina (sestavini se torej med seboj zamenjati). Po izvedeni zamenjavi se preglednica predvidene porabe materiala osveži in žepokaže novo stanje razpoložljivosti setavin (z upoštevanimi zamenjavami alternativnih sestavin).
Na preglednici predvidene porabe materiala se nahaja tudi gumb »Avtomatsko formiranje naroči«. S pomočjo te funkcije lahko za manjkajoče materiale (artikli tipa M, B, E in D) avtomatsko formiramo naročila dobaviteljem v modulu Dobavitelji in kupci (NDK). Po izboru gumba se odpre okno z nastavitvami avtomatskega formiranja naročil:
Z gumbom »Zapri« prekinemo funkcijo avtomatske priprave naročil dobavitelje, z gumbom »Izvajaj« pa nadaljujemos pripravo naročil.
Po izboru gumba (Izvajaj – Alt+I) se prikaže preglednica »Predlog naročil« v kateri se nahajjo artikli za katere naj bi se avtomatsko pripravila naročila dobaviteljem. Podatki v preglednici so:
V kolikor smo v preglednici izvedli kakšne spremembe, lahko z gumbom (Opusti – Alt + O) ponastavimo vrednosti tako kot jih je pripravil program. Z gumbom Zapri« (Alt + Z) prekinemo s postopkom priprave naročil in se vrnemo korak nazaj. Z gumbom (Formiranje naročil dobaviteljem – Alt + F) pa dejansko sprožimo izdelavo naročil dobaviteljem. Ko se naročila pripravijo dobimo naslednje sporočilo:
Po »V redu« se odpre preglednica naročil dobavitelejm v kateri se (poleg obstoječih) nahajajo tudi naročila, ki so se avtomatsko izdelala:
V polje »Opomba« na azvihku »analitike« naročila dobavitelja se navedejo delovni nalogi na podlagi katerih je naročilo nastalo.
Preko gumba »Nastavitve« lahko nastavimo (predlagane ali privzete vrednosti), ki se pojavijo ob aktiviranju okna obdelave. Dostop do nastavitev obdelave lahko nepooblaščenim operaterjem preprečimo preko aplikacijskega varnostnega sistema.
Na preglednici predvidene porabe materiala se nahaja tudi gumb »Avtomatsko formiranje DN«. S pomočjo te funkcije lahko za manjkajoče izdelke, polizdelke ali kooperantske polizdelke (artikli tipa I, P in K) avtomatsko formiramo delovne naloge. Po izboru gumba se odpre okno z nastavitvami avtomatskega formiranja delovnih nalogov:
Splošno
PodrejeniDN
Nastavitve so aktivne le v kolikor je na zavihku »Splošno« izbrana opcija razpisa več nivojev. Pomeni, da se delovni nalogi ne bodo razpisali samo za tiste proizvodne sestavine, ki so prikazane v preglednici predvidene porabe ampak tudi za njihove sestavine (če so proizvodnega tipa).
Večnivojski razpis je precej kompleksen. Pri razpisu se lahko zgodi situacija, ko bi se razpisali delovni nalogi, ki bi zaradi različnih razlogov (knjiga DN, datumi, skladišča,…) izpadli iz preverjanja razpoložljivosti naslednjega nivoja. V tem primeru se obdelava prekine in nas program o tem z izpisom obvesti. V takem primeru svetujemo brisanje nalogov, ki so se kreirali (glej navodila za pripomoček brisanja delovnih nalogov) in nas hkrati tudi obvesti o razlogih zaustavitve obdelave razpisa.
Z gumbom »Opusti« prekinemo funkcijo avtomatske priprave delovnih nalogov, z gumbom »Izvajaj« pa nadaljujemo s pripravo nalogov.
Po izboru gumba (Izvajaj – Alt+I) se prikaže preglednica »Predlog delovnih nalogov« v kateri se nahajajo artikli za katere naj bi se avtomatsko pripravili delovni nalogi. Podatki v preglednici so:
Z gumbom Zapri« (Alt + Z) prekinemo s postopkom priprave delovnih nalogov in se vrnemo korak nazaj. Z gumbom (Formiranje DN – Alt + F) pa dejansko sprožimo razpis delovnih nalogov. Ko se nalogi pripravijo dobimo naslednje sporočilo:
Na preglednici predvidene porabe materiala se nahaja tudi gumb »Interna naročila«. S pomočjo te funkcije lahko za manjkajoče materiale (artikli tipa M, B, E in D) avtomatsko formiramo interna naročila v modulu Dobavitelji in kupci (NDK). Po izboru gumba se odpre okno z nastavitvami avtomatskega formiranja internih naročil:
Z gumbom »Zapri« prekinemo funkcijo avtomatske priprave internih naročil, z gumbom »Izvajaj« pa nadaljujemos pripravo naročil.
Po izboru gumba (Izvajaj – Alt+I) se prikaže preglednica »Predlog internih naročil« v kateri se nahajajo artikli za katere naj bi se pripravila interna naročila. Podatki v preglednici so:
V kolikor smo v preglednici izvedli kakšne spremembe, lahko z gumbom (Opusti – Alt + O) ponastavimo vrednosti tako kot jih je pripravil program. Z gumbom Zapri« (Alt + Z) prekinemo s postopkom priprave naročil in se vrnemo korak nazaj. Z gumbom (Formiranje internih naročil – Alt + F) pa dejansko sprožimo izdelavo internih naročil.
Po uspešni pripravi internih naročil, program neposredno vstopi na preglednico internih naročil.
POSNETEK: Potni nalogi v spletni rešitvi mojINFO
PRIROČNIK: So trajnostna proizvodna podjetja bolj konkurenčna?
PRIROČNIK: S. p. in bolniška odsotnost v praksi
BLOG: Prazniki in šolski koledar 2024/2025