V knjigo prejetih računov lahko uvažamo eračune s pomočjo ePoštarja, ali pa se poslužujemo ročnega uvoza eračunov preko mape.
Če želimo uvoziti račune iz mape, jih moramo predhodno shraniti iz portala UJPnet (ujpnet.ujp.gov.si). V portal se prijavimo z ustreznim digitalnim potrdilom.
Shranjevanje e-računov iz portala UJPnet
Ko vstopimo v portal, kliknemo na zavihek E-RAČUNI/E-DOKUMENTI. Odpre se spustni seznam, kjer lahko dostopamo do prejetih računov. Dostop do prejetih računov je možen, če imate urejena potrebna pooblastila na UJPnetu.
Po kliku na Prejeti, se odpre preglednica računov, ki je filtrirana glede na določen datum. Preglednico lahko filtriramo tudi po Izdajatelju / Prejemniku ali pa uporabimo hitre filtre. Belo obarvane vrstice so računi, ki so bili že prevzeti (ročno ali z ePoštarjem) medtem, ko rumeno obarvane vrstice so računi, ki še niso bili prevzeti.
Račune lahko shranjujemo posamezno ali masovno.
Če želimo shraniti posamezen račun, kliknemo na gumb Prevzemi, ki se nahaja ob koncu vsakega računa:
Če želimo shraniti več e-računov naenkrat, kliknemo na Masovni prevzem e-računov, ki se nahaja pod datumskim filtrom:
Ob kliku na Masovni prevzem e-računov, lahko označimo eračune, ki jih želimo shraniti na računalnik. Ko izberemo ustrezne račune, pritisnemo na gumb Pripravi datoteko.
Odpre se nam okno za prevzem e-računov, kjer lahko izberemo ustrezen format. Ker je večina eračunov v formatu eSloga 2.0, lahko pustimo izbrano Original. V primeru, da shranjujete eračun, ki je v originalni obliki UBL 2.1, izberite konverzijo eSLOG 2.0. Pritisnemo gumb Prevzemi.
Označeni računi se shranijo kot .ZIP datoteka na računalnik. Od internetnega brskalnika je odvisno, kam se datoteke shranjujejo. V večini primerov, se shranijo v mapo Prenosi / Downloads. Datoteko je priporočljivo prenesti v posebno mapo nekje na računalniku, ki se bo uporabljala za uvoze v program SAOP. To storimo tako, da shranjeno .ZIP datoteko izrežemo (desni klik na miški / izreži) iz mape in jo prilepimo v posebej ustvarjeno mapo za uvoz (desni klik na miški / prilepi).
V prikazanem primeru bomo datoteko prilepili v novo ustvarjeno mapo Ročni uvoz eračunov:
Datoteko ni treba »odzipati«, saj program SAOP pri uvozu zazna vse dokumente / e-račune, ki so notri zajeti. Pred uvozom naj bodo v mapi samo tisti računi, ki jih želite uvoziti.
Predlagamo, da po uvozu račune iz mape tudi pobrišete, program namreč uvozi vse, kar se v mapi nahaja.
Na knjigi dokumentov je zelo priporočljivo, da je vklopljena kontrola originalne številke.
V primeru, da so v mapi tudi računi, ki so se že uvažali in da je izklopljena kontrola originalne številke (Knjige dokumentov / Kontrola orig. Številke = Ne), bo program uvozil vse, kar se v mapi nahaja!
Shranjene račune v program SAOP / Knjiga prejetih računov uvozimo tako, da v preglednici pritisnemo na gumb . Odprejo se sledeče možnosti uvoza:
Izberemo Uvoz e-računov. Odpre se maska, kjer lahko določimo naslednje parametre:
Ko se računi uvozijo, se izpiše Dnevnik prenosa:
Uvoženi računi so sedaj vidni v preglednici:
BLOG: Prazniki in šolski koledar 2024/2025
BLOG: Priprava na obvezno poročanje o trajnostnem poslovanju
BLOG: Predlog sprememb pri obdavčitvi normirancev v letu 2025
PRIROČNIK: Kako lahko posameznik zmanjša tveganje za spletne prevare?
BLOG: Regres in dopust za leto 2024