Izpis je namenjen izračunu cene (predkalkulaciji) eno ali več nivojskega izdelka po vseh nivojih materialne sestavnice in tehnologije. Ob tej izbiri se odpre okno, kjer podamo podrobnosti za želeni izpis.
V primeru na sliki so prikazane možnosti, ki so na voljo pri tiskanju.
Splošno
Primerjava
Z gumbom Tiskaj sta na voljo sta dva standardna izpisa kalkulacije:
Kalkulacija po standardni kosovnici
V prvem sklopu so prikazani podatki o materialni sestavnici in tehnologiji posameznega nivoja sestavnice razdeljenega po polizdelkih. Prikazani so podatki o kolini sestavine ter ceni sestavine oziroma času priprave, času izdelavi ter ceni. Za polizdelke (sestavine, ki imajo svojo sestavnico) je cena izračunana na podlagi cene njenih sestavin in tehnologije (torej se cena za polizdelke v nobenem primeru n upošteva iz cene zaloge ali zadnje nabave cene).
V drugem sklopu so prikazani zbirni podatki o materialih (sestavine, ki nimajo svoje sestavnice), delovnih postajah, delu in kooperantih. Prikazan je podatek o količin (ali času) ter ceni.
V tretjem sklopu je prikazana rekapitulacija kalkulacije. Zbrana je vrednost materiala, delovnih postaj, dela in kooperacije. Ta vrednost je povečana za % povečanja (režijo) ter za dodaten dodatek v odstotku in vrednosti. Izračunana je cena izdelka (vrednost / količina) ter primerjava (vrednostna in v odstotku) s primerjalno ceno.
V četrtem sklopu so prikazani materiali, stroji in delovna mesta, ki nimajo cenovnih podatkov (nimajo cene). Kalkulacija izdelka zaradi tega (verjetno) ni popolna.
V kolikor za izračun cene proiz. sestavin ni bila izbrana metoda »se izračuna«, potem ni razvita večnivojska sestavnica ampak le najvišji nivo. Vse sestavine, ki imajo drugače svojo sestavnico dobijo ceno iz izbrane metode in so še posebej prikazane v sklopu »polizdelki«.
Primerjava dejanskih in planskih cen
Izpis je namenjen prikazu izračunanih (kalkulacijskih) cen izdelkov ter primerjavo teh cen s trenutno plansko ceno izdelka, vrednostno in % razliko med obema cenama.
Primerjalna kalkulacija
V osnovi gre za enak izpis, kot je izpis »Kalkulacija po standardni sestavnici« s to razliko, da so izračuni izvedeni po dveh izbranih cenah (materiala). Prva cena je izbrana na zavihku »Splošno«, druga pa na zavihku »Primerjava«. Dodatki so enaki za obe ceni (in so določeni na zavihku »Splošno«). Ravno tako se druga izračunana cena izdelka lahko primerja z drugačno primerjalno ceno (določeno na zavihku »Primerjava«. Cena dela, delovnih postaj in kooperacije je na obeh delih kalkulacije enaka.
Z gumbom Preglednica prikažemo glavne podatke o kalkulaciji izdelka tudi v preglednici.
Zapisi v preglednici, ki so označeni z rdečo barvo imajo izračunano ceno izdelka nižjo od cene za primerjavo.
Zapisi v preglednici, ki imajo kolono "Nepopolna k." označeno (kljukca) nimajo na vseh elementih kalkulacije pridobljene cene (katere cene manjkajo je potrebno preveriti na izpisu).
Preglednica ima dva gumba »V cenik« in »V planske cene«.
Z gumbom V cenik prepišemo izračunane cene izdelkov iz preglednice kalkulacije v izbran cenik. Prenesejo se samo vrstice, ki so bile izbrane (imajo kolono "Izbrano" obkljukano). Po izbiri tega gumba se odpre pogovorno okno »Prepis v cenik« v katerega moramo vpisati naslednje podatke:
Prepis cen izvedemo preko gumba »Potrdi«. Po končanem prenosu dobimo obvestilo:
Z gumbom V planske cene prepišemo izračunano (plansko) ceno in posamezne dele planske cene (material, delo, stroji, kooperacija) v planske cene izdelkov, ki se nahajajo na preglednici kalkulacije. Prenesejo se samo vrstice, ki so bile izbrane (imajo kolono "Izbrano" obkljukano).
V kolikor spremljamo plansko ceno na nivoju skladišča, je gumb aktiven le, če v materialnem skladiščnem poslovanju obstaja vsaj en tip skladišča, ki se spremlja po metodi planskih (stalnih) cen ter v kolikor pri pogojih izdelave kalkulacije nismo izpolnili podatkov: % dodatkov na vse, dodatek v odstotku in dodatek v vrednosti).
Po zagonu funkcije nas program najprej opozori, da moramo po prenosu planskih cen (če želimo, da te tudi dejansko pričnejo veljati) v materialnem skladiščnem poslovanju izvesti še nivelacijo zaloge.
V kolikor spremljamo plansko ceno na nivoju artikla, je gumb aktiven le, če je v preglednici vsaj en artikel, ki ima označeno vodenje zaloge po planski ceni.
Po zagonu funkcije nas program najprej opozori, da moramo po prenosu planskih cen (če želimo, da te tudi dejansko pričnejo veljati) v materialnem skladiščnem poslovanju izvesti še nivelacijo zaloge ter od nas zahteva vpis tipa skladišča na kateremu bomo definirali plansko ceno.
Z gumbom »Potrdi« dejansko izvedemo prepis v planske cene. Po končanem prepisu dobim naslednje obvestilo:
Z gumbom Poreklo prikažemo izračun (kalkulacijo) porekla v preglednici.
Preglednica vsebuje dva nivoja. V prvem nivoju so prikazani zbirni podatki kalkulacije porekla posameznih izdelkov zajetih v kalkulaciji:
Na drugem nivoju so prikazani podrobni podatki po posameznih sestavinah izdelka. V primeru večnivojske sestavnice, se v kalkulaciji porekla prikazujejo le sestavine, ki jih kupimo (ne pa tudi sestavine, ki jih izdelamo):
Poreklo EU dobijo tiste sestavine, ki imajo v šifrantu artiklov določeno državo porekla iz območja Evropske unije (država ima označeno, da pripada davčnemu območju ES). Brez porekla EU so tiste sestavine katerih država porekla v šifrantu držav nima označeno, da pripada davčnemu območju ES. Ni porekla pa se priredi tistim sestavinam, ki v šifrantu artiklov nimajo vnesenega podatka o državi porekla.
V kolikor je izbrana opcija kalkulacije porekla za domačo državo, se kot poreklo domače države smatra samo artikle, ki imajo v šifrantu artiklov določeno državo porekla, ki je enaka državi stranke uporabnika iCentra.
Preko gumba »Tiskanje« lahko podatke o kalkulaciji porekla tudi natisnemo. Na voljo imamo standarden izpis kalkulacije porekla:
Izpis prikaže zbirne in detajlne podatke kalkulacije porekla po posameznem izdelku:
Z gumbom Hranilne vr. prikažemo izračun (kalkulacijo) hranilnih vrednosti prehrambenih izdelkov.
Po zagonu funkcije se izvede preračun hranilnih vrednosti po več nivojski sestavnici za izdelke določene v izbirnih pogojih izpisa. Izračun se prikaže v preglednici:
Za vsak izdelek v preglednici lahko vidimo izračunane posamezne hranilne vrednosti preračunano na 100g teže izdelka (energijska vrednost, beljakovine, ogljikovi hidrati,…).
Hranilne vrednosti izdelka se izračunajo glede na hranilne vrednosti*, ki jih imajo vnesene sestavine izdelka. Pri tem se izračun izvrši po celotni več nivojski sestavnici (hranilne vrednosti na polizdelkih tako ni potrebno vnašati oz. so za izračun brez predmetne). Pomembno je, da imajo tako izdelki, kot polizdelki in nabavne sestavine (torej vse sestavine v sestavnici in izdelek) vnesen podatek o neto teži v kg, drugače se izračun hranilnih vrednosti ne izvrši.
* Hranilne vrednosti artikla se vnašajo v šifrantu artiklov, na zavihku »lastnosti« preko gumba »Hrana«
Vnašamo tiste hranilne vrednosti, ki jih artikel vsebuje, vnašajo se vrednosti, ki veljajo za 100g artikla:
Preko gumba »Tiskanje« lahko podatke o kalkulaciji hranilnih vrednosti natisnemo. Na voljo imamo standarden izpis kalkulacije hranilnih vrednosti:
Izpis za posamezen izdelek po posamezni hranilni vrednosti prikaže sestavine in njihove hranilne vrednosti:
Pod preglednico se nahaja tudi gumb (funkcija) »V artikle«. Ta funkcija je namenjena prenosu izračunanih hranilnih vrednosti izdelka v matične podatke artikla. Po zagonu se ponovno prikaže preglednica z izračunanimi hranilnimi vrednostmi v kateri pa lahko uporabnik, če je potrebno, izračunane vrednosti tudi ročno spremni. Preko ukaza »potrdi« se izvede prenos na matične podatke artikla.
POSNETEK: Potni nalogi v spletni rešitvi mojINFO
PRIROČNIK: So trajnostna proizvodna podjetja bolj konkurenčna?
PRIROČNIK: S. p. in bolniška odsotnost v praksi
BLOG: Prazniki in šolski koledar 2024/2025